Ślub to bez wątpienia najważniejszy dzień w życiu każdej młodej pary. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa uroczystość ta jest obecnie bardzo skromna, a o hucznej zabawie należy zapomnieć. Kiedyś jednak obostrzenia przestaną obowiązywać i kochający się ludzie ponownie będą mogli organizować wesela. Warto wtedy zrezygnować z typowych potańcówek i zdecydować się na oryginalne przyjęcia tematyczne. Ciekawym pomysłem jest np. wesele w stylu folk. Czym się ono charakteryzuje?
Na ludowo!
Każdy z gości na pewno zapamięta tego typu przyjęcie weselne. Wszelkie motywy, skoczne dźwięki i kolory sprawią, że elegancja połączy się ze swojskością. Młoda para przeniesie się w przeszłość, kultywując dawną ludową tradycję, a cały wieczór okaże się wówczas radosnym, niezwykłym i magicznym przeżyciem. Dlatego właśnie folkowe biesiady cieszą się tak dużą popularnością i co ciekawe, nie są jedynie domeną ludzi mieszkających na wsi. Jak dokładnie wygląda takie wesele? Przede wszystkim wyróżnia się odpowiednimi detalami.
Najważniejszy jest oczywiście sam ubiór nowożeńców. To, jak on będzie się prezentował, zależy do konkretnego regionu Polski. Mowa tutaj chociażby o pięknych strojach krakowskich, góralskich, kurpiowskich, kaszubskich, kujawskich itd. Niekoniecznie jednak musi to być identyczna garderoba jak z dawnej epoki. Wystarczy tylko, że mająca uplecione warkocze panna młoda oraz wybranej jej serca założą ubrania inspirowane ludowymi srojami (cechy charakterystyczne to np. wyraźne, ozdobne naszycia; kolorowy gorset; czerwone korale i kwieciste chusty).
Miejsce i dekoracje
Chcąc mieć jedne w swoim rodzaju wesele w stylu folk, nie tylko należy postarać się o wspomniane wyżej elementy. Trzeba jeszcze wybrać specjalne, klimatyczne miejsce, gdzie będzie się ono odbywać. Najlepsza okaże się wiejska i prosta chata, stara karczma albo drewniany dworek z XIX wieku. W trakcie biesiady w takim budynku nie może zabraknąć ozdób ze słomy, wstążek, koszy wiklinowych, swojskiego jadła (wędlin itp.) oraz energicznej kapeli grającej przeboje Brathanków albo muzykę charakterystyczną dla danego regionu.
Przed chatą warto postawić wóz drabiniasty. Dodatkowo na stołach powinny znaleźć się gliniane dzbany, kwiaty i różne elementy twórczości ludowej. Oczywiście, ostateczny wpływ na to, jak będzie wyglądać takie, pachnące łąką i polem, wesele w stylu folk, ma kreatywność organizatorów. Ważne, aby wszelkie dekoracje były ze sobą spójne i nie wprowadzały zamieszania. Muszą być związane z konkretną kulturą.