Alkohol na weselu – o czym należy pamiętać?

0
110

Polskie wesele? Morze wódki i bimbru, hektolitry zapitki. Ale czy na pewno? Jak wygląda kwestia alkoholu na weselach? Czy podawać? Jeśli tak, to ile i czy wódka to jedyny trunek, którym będą raczyć się weselni goście? Jak dużo alkoholu kupić?

Alkohol na wesele – jaki wybrać?

W Polsce tradycyjne polskie wesele nie może obejść się bez wódki na stole. Co prawda, coraz chętniej i śmielej na stoły podaje się również inne, słabsze alkohole, ale wciąż goście weselni wypijają najwięcej mocnych trunków. Planując wesele warto wziąć pod uwagę preferencje wszystkich. Niektórzy nie będą pić alkoholu w ogóle, inni wypiją dwa razy więcej, niż obliczyliśmy, jeszcze inni będą raczyć się winem. Dlatego warto zadbać również o inne trunki – wino, najlepiej sprawdzone przez młodych, które przypadnie do gustu większości go pijących, czy też piwo, choć to prędzej sprawdzi się na poprawinach. Dobrym rozwiązaniem jest też przygotowanie wiejskiego stołu z beczułką, w której będzie znajdował się wiejski bimber. Wybierając alkohol na wesele należy pamiętać również o pierwszym toaście i szampanie oraz gościach, którzy nie będą pić alkoholu w ogóle. Dla nich warto przygotować dodatki, z których można skomponować kolorowe, bezalkoholowe drinki.

Ile alkoholu kupić na wesele?

To pytanie spędza sen z powiek wielu parom młodym. Bo jedni nie piją, inni nie przyjdą, jeszcze inni wypiją za dwóch. Standardowo na osobę powinno liczyć się 0,5l wódki lub 0,7l, jeśli liczymy alkohol z poprawinami. Jeśli więc na weselu będzie 100 gości, powinniśmy kupić 100 butelek wódki. To jednak nie wszystko! Do tej liczby trzeba doliczyć również wódkę rozdawaną przy bramach weselnych czy też na oczepinach. 120-130 butelek jest więc liczbą bezpieczną, zwłaszcza, jeśli na stole będzie gościł również inny alkohol. W przypadku wina, które jest zdecydowanie słabsze, ale też rzadziej pite na przyjęciach weselnych, warto zastosować zasadę, aby liczbę gości weselnych podzielić na 5. Wtedy otrzymamy liczbę butelek wina, które powinniśmy kupić. W przypadku 100 gości będzie to więc 20 butelek. Plusem wina jest to, że Młodzi chętnie jej wypiją, jeśli zostanie, mogą je też z powodzeniem rozdać gościom. Co do piwa zdania są podzielone. Na przyjęciu weselnym raczej mało kto je pije, jednak już podczas poprawin goście sięgają po nie chętniej. Warto policzyć ok. 1l piwa na osobę – na poprawinach i tak będzie pite przez część osób.

Co z alkoholem, który zostanie?

Niektóre hurtownie i sklepy pozwalają na oddanie całym, nierozpakowanych kartonów alkoholu. Warto więc pilnować, aby nie rozpakowywać wszystkich na raz. Jeśli zostaną pojedyncze butelki, rozwiązaniem będzie też rozdanie alkoholu gościom, którzy chętnie przyjmą przede wszystkim wódkę weselną. Z wina, które zostanie Młodzi mogą stworzyć kolekcję na wieczory i spotkania ze znajomymi już po weselu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here