Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje wesele. Niektórzy nawet mówią, że wesele kosztuje tyle, ile możesz za nie zapłacić. Jest wiele czynników, które wpływa na ostateczny koszt całej uroczystości. To głównie od organizatorów zależy to, na jakie elementy zabawy chcą postawić, a z czego zrezygnować. Na szczęście są już całkiem dobre kalkulatory weselne, które pomogą określić potencjalny koszt. O czym powinno się pamiętać?
Liczba gości
Na koszt wesela największy wpływ ma liczba gości. Nikogo nie trzeba przekonywać, że impreza na 200 osób jest zdecydowanie droższa od takiej na 20. Nie chodzi tutaj wyłącznie o koszt jedzenia i wynajęcie sali. W przypadku organizacji naprawdę dużych wydarzeń trzeba sporo czasu poświęcić na znalezienie odpowiedniego miejsca. Czasami znalezienie sali, która pomieści wszystkich gości i równocześnie będzie odpowiednio wpisywała się w temat przewodni wesela — graniczy z cudem. W takim wypadku trzeba się liczyć z tym, że do sali trzeba będzie jechać dalej, co może wiązać się z kosztem zorganizowania przejazdu lub że trzeba będzie wynająć salę dużo droższą, niż początkowo zakładano.
Zobacz więcej: https://www.wnetwesele.pl/ile-osob-zaprosic-na-wesele/
Ile kosztuje wesele – menu
Kolejną ważną rzeczą wpływającą na cenę wesela jest menu. Im jest ono bardziej skomplikowane i bogate, tym będzie droższe. Zwykle na jedną osobę przypadają dwie porcje mięsa, które podaje się wraz z dodatkami po zupie. Później jest czas na ciasta i tort. Jednak w przypadku uroczystych wesel, które trwają do białego świtu… to zdecydowanie za mało. W takim wypadku konieczne są przekąski, dodatkowe dania oraz kolacja. Oczywiście więcej jedzenia – to więcej pieniędzy. Dotyczy to także kwestii związanych z alkoholem. Podczas dłuższej imprezy, trzeba go zaserwować dużo więcej. Na cenę jedzenia na uroczystości wpływa także to, gdzie jest przygotowywana. Nie każda sala współpracuje z restauracją i w takim wypadku trzeba jeszcze znaleźć odpowiedni catering. Pewnym sposobem na cięcie kosztów jest zaproponowanie szwedzkiego stołu zamiast dań serwowanych na stoły. Pozwala to na zrezygnowanie lub zmniejszenie obsługi kelnerskiej.
Atrakcje
Na każdym weselu trzeba zadbać o atrakcje. Zespół lub orkiestra są już konieczne, ale na nikim nie robią już specjalnego wrażenia. Dlatego też organizatorzy często decydują się też na przygotowanie pokazów np. żonglerów, tancerzy, kuglarzy, wypuszczanie lampionów lub pokazy fajerwerków. Chodzi o to, by wesele zdecydowanie różniło się od wszystkich innych imprez tego typu. By było wyjątkowe i wszyscy goście chętnie wracali do wspomnień z niego.
Zobacz także: https://www.wnetwesele.pl/czekolada-jako-jedna-z-atrakcji-na-weselu/
Temat przewodni
Na cenę wpływa także motyw przewodni wesela. W zależności od niego dobierane są dodatki i ozdoby. W temat przewodni wesela wpisują się kwiaty użyte do dekoracji oraz aranżacje stołów. Obrusy, serwetki, zastawę, wazony, świeczniki, a nawet przykrycia krzeseł można obecnie wynająć ze specjalnych firm. Dzięki temu nie trzeba tych rzeczy kupować. Tutaj też trzeba zaznaczyć, że im bardziej luksusowe są to przedmioty, tym ich wypożyczenie może być droższe.
Prezenty dla gości i rodziców
Bardzo modne stały się też upominki dla gości weselnych. To niewielkie upominki, które wręcza się każdemu z nich. Zwykle są to migdały w cukrze, słoiczki z miodem, domowej roboty mydełka. Cena jednostkowa takiego prezentu jest dość niska, ale przeliczona przez liczbę gości może urosnąć do całkiem imponującej kwoty. Warto też pamiętać, że z prezentami można też pozwolić sobie na więcej i obdarować gości czymś więcej, niż tylko drobiazgiem. W takim wypadku może też wpłynąć to na koszt wesela.
Ile kosztuje wesele – kamerzysta i fotograf
Bardzo ważne jest, by uroczystość została odpowiednio uwieczniona. Konieczne więc jest zatrudnienie fotografa, który będzie robił zdjęcia podczas ceremonii oraz samego wesela. Modne fotobudki nie są w stanie zastąpić zdjęć robionych przez profesjonalistę. Można uznać je bardziej za dodatkową atrakcję, niż prawdziwą pamiątkę z imprezy. Obecnie bardzo modne jest robienie zdjęć w formie reportażu, a później także organizacja sesji w studio lub plenerze. To z kolei wpływa na koszty. Nie oznacza jednak to, że powinno się rezygnować z fotografa. Właśnie jego usługi muszą być wysokiej jakości, bo przecież nie będzie już drugiej okazji do wykonania takich zdjęć. Na wystawnych weselach prawdziwym hitem są nagrania z drona. Oczywiście taki film to koszt nawet kilku tysięcy złotych, ale jeżeli impreza odbywa się pod chmurką, to właśnie z drona można uzyskać najlepsze ujęcia. Jeśli zależy Wam na pamiątce na całe życie, którą wszyscy będą oglądać z podziwem, to bez wątpienia są to właśnie takie nagrania.
Wielkie wejście
Zwykle nowożeńcy muszą mieć na swoim własnym weselu wielkie wejście. Chodzi o to, by ich pojawienie się na sali z pewnością zostało zauważone. Witanie chlebem i solą nie jest już tak popularne jak kiedyś. Teraz raczej stawia się na podjechanie limuzyną albo luksusowym samochodem. W zależności od koncepcji wesela może też pojawić się bryczka z końmi albo helikopter. Nowożeńcy czasami mają bardzo imponujące pomysły, które też wiele mówią o ich pasjach i umiejętnościach. Dlatego też zdarza się, że na własnym weselu skaczą ze spadochronem lub robią coś innego, co dobrze zapadnie w pamięć wszystkim gościom.
Rejon i termin
Może to nie być oczywiste, ale na koszt wesela ogromny wpływ ma data ślubu oraz miasto, w którym odbywa się uroczystość. Jeśli chodzi o termin, to sprawa jest prosta. Droższa jest organizacja w czasie, w którym najwięcej osób decyduje się na ślub – w miesiącach letnich, w okresie Bożego Narodzenia oraz w weekendy. Dużo mniejszą popularnością cieszą się dni w środku tygodnia oraz miesiące z bardzo niepewną pogodą. Wtedy właśnie jest największa szansa na znalezienie wolnej sali oraz zarezerwowanie jej w okazyjnej cenie. Zazwyczaj wesela są też droższe w dużych miastach.
Ile kosztuje wesele – kalkulator weselny
Na wstępnym etapie planowania bardzo ciężko jest określić, jaki budżet właściwie trzeba przygotować. Tym bardziej że oprócz samego wesela powinien on także uwzględnić koszt sukni ślubnej, garnitur, makijażu, przygotowania fryzury, obrączek oraz opłat związanych z samą ceremonią. Dlatego dobrze jest na początek skorzystać z kalkulatora weselnego, który pomoże wyznaczyć orientacyjny koszt uroczystości. Dzięki temu będziecie wiedzieć, na czym stoicie i czy powinniście zmienić plany dotyczące imprezy. Zwykle w kalkulatorze podaje się bardzo dużo danych, które można łatwo zsumować, by zobaczyć finalny koszt. Dobre kalkulatory mają też informację na temat orientacyjnych kosztów poszczególnych kategorii. Właśnie dzięki nim możesz szybko przemnożyć je przez liczbę gości i uzyskać wiarygodny wynik. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że organizacja wesela jest tematem bardzo złożonym i koszty mogą zmienić się nawet w ostatniej chwili np. na skutek wysokiej inflacji i podniesienia cen, może okazać się, że sala wynajęta dwa lata temu teraz będzie droższa i trzeba będzie dopłacić. Dlatego też warto dobrze sprawdzić umowy zawierane z firmami, z których usług masz korzystać podczas swojej uroczystości. Tylko tak możesz zabezpieczyć się przed nagłymi zmianami uzgodnionych wcześniej kosztów.