Niektórym osobom może się wydawać, że znalezienie drugiej połówki jest najważniejszym i najbardziej zajmującym zadaniem, jeśli chodzi o życie uczuciowe. Tymczasem związek dwojga osób to relacja, którą należy nieustannie pielęgnować. Eksperci od tego typu relacji twierdzą, że pewne psychologiczne taktyki w związkach potrafią sprawić, że życie we dwoje stanie się dużo szczęśliwsze.
Jak stworzyć szczęśliwy związek?
Według statystyk, w Polsce rozpada się niemal co trzecie małżeństwo. Do rozstań z pewnością dużo częściej dochodzi także w związkach niesformalizowanych. Być może wpływa na to fakt, że wiele par po opadnięciu pierwszych dużych emocji związanych z zakochaniem, traktuje swój związek rutynowo, jak coś oczywistego.
Tymczasem relacje międzyludzkie, a szczególnie te romantyczne, wymagają od obu stron dużego zaangażowania i pracy, którą należy wkładać w rozwój związku oraz samego siebie. Każdy, kto uważa, że sam fakt bycia z kimś w długoletnim związku jest gwarancją jego trwałości, może się niestety bardzo rozczarować.
Jakie są najczęściej stosowane psychologiczne taktyki w związkach?
Pomocą w utrzymaniu zdrowej i szczęśliwej relacji są pewne psychologiczne taktyki w związkach. Najpopularniejszą z nich jest z pewnością znalezienie wspólnej pasji. Nic nie przybliża ludzi do siebie bardziej, niż wspólne umiłowanie tych samych rzeczy. Na trwały i stabilny związek mogą liczyć również te pary, które łączą podobne wartości i wspólna wizja przyszłości.
Inną ważną sprawą, nad którą należy pracować w związku, jest zrozumienie swoich różnic i zaakceptowanie ich. W niektórych parach po pewnym czasie rodzi się coś w stylu niezdrowej konkurencji. Będąc w związku, absolutnie nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której będziemy postrzegać swojego partnera bądź partnerkę jako konkurencję.
Czy stosowanie psychologicznych trików zawsze pomaga?
Psychologiczne taktyki w związkach są pomocne i potrafią zażegnać niejeden kryzys. Niemniej jednak opieranie całej swojej relacji jedynie na psychologicznych sztuczkach, także nie jest dobrym pomysłem. Związek powinien być bowiem mieszaniną uczuć, planów, pasji z niewielką szczyptą psychologii.
Psychologia w związku jest potrzebna po to, aby nauczyć się wspólnego życia. To, czy życie we dwoje okaże się wielką przygodą i wyzwaniem, które nas rozwija, czy pasmem nieszczęść, niepotrzebnej złości i agresji, zależy wyłącznie od nas samych i naszego nastawienia. Psychologia pomaga nam zrozumieć działanie pewnych mechanizmów, które są powtarzalne. Niemniej jednak warto pamiętać o równie ważnej spontaniczności i intuicji.