Ślubne przesądy i zwyczaje

0
22

Odkąd tylko istnieje cywilizacja, ludzie formułują i praktykują na przeróżne okoliczności, zwyczaje i tradycje mające przynieść szczęście i dobrobyt. W dzisiejszych czasach traktujemy je raczej jako formę zabawy lub czynności, które wykonuje się – „tak by nie kusić losu”. Mimo to warto jest sobie przypomnieć co nam może „ przynieść szczęście” i dowiedzieć się, co jest kluczem do sukcesu w związku małżeńskim w innych krajach, szczególnie jeżeli zostaliśmy zaproszeni na „egzotyczne” wesele.

Ślubne przesądy i zwyczaje

Data ślubu: każdy wie, że najlepszym miesiącem na ślub jest jeden z tych w których nazwie jest litera r, ale trzeba jeszcze zaplanować uroczystość tak by, odbyła się koniecznie w sobotę. Istnieje również przesąd, który przestrzega by nie brać ślubu w poniedziałek i piątek („od poniedziałku nie należy zaczynać” a „w piątek jest zły początek”). Wedle staropolskich przesądów, najszczęśliwsze będą te pary, które pobiorą się w okresie karnawału, Wielkanocy oraz Bożego Narodzenia.

Nie tylko w Polsce wybór daty na ten szczególny dzień jest tak istotny. W Zimbabwe np. uważa się, że nie można brać ślubu w listopadzie gdyż jest to zły omen. W Japonii wyznacza się datę ślubu przy pomocy koyomi – kalendarza astrologicznego angażując do tego całą rodzinę przez długie godziny.

Prezenty: Trzeba uważać z naszymi podarunkami, by nie tylko nie popełnić faux pas, ale również by nie przynieść nieszczęścia Młodej Parze. Nawet jeżeli jesteśmy bardzo wierzący nie dawajmy młodym krzyża gdyż „krzyż będą nosić całe życie”. Jeżeli natomiast wybieramy się na tureckie wesele pamiętajmy by sprezentować Pannie Młodej złote monety. Nie możemy ich jednak wręczać jej do ręki. Pieniądze przypina się do sukni ślubnej, na której umieszczona jest specjalna czerwona wstążka na monety. W Holandii pamiętajmy obdarować młodych sadzonkami konwalii. Po uroczystościach ślubnych nowożeńcy sadzą je w swym ogródku, co ma im przynieść szczęście.

Ubiór i inne

Ubiór: Oczywiście tradycją w naszym kraju jest by suknia ślubna była biała – świadczy to o niewinności Panny Młodej. Istnieją też inne ślubne nakazy dotyczące ubioru: żadna z zaproszonych kobiet nie powinna ubrać się na biało lub czarno. Na poprawinach Panna Młoda musi koniecznie ubrać nową, nie noszoną sukienkę. W Indiach natomiast nie powinniśmy jako goście zakładać białych ubrań, gdyż oznaczają one żałobę, ani czerwonych, ponieważ jest to kolor zarezerwowany tylko dla sukni Panny Młodej.

Płacz: Jak można na ślubie nie płakać! Ale czy można przed? Okazuje się, że popłakiwanie Panny Młodej przed ślubem przyniesie jej same pomyślne dni już po uroczystości. Jeżeli natomiast śmieje się przed nim, trzeba uważać na pecha (chociaż osobiście nie wiem jak można się nie śmiać przed własnym weselem). W innych kulturach również istnieją zabobony na ten temat. W Chinach przyszła żona płacze przez godzinę dziennie na miesiąc przed ślubem. Oczywiście nie płacze sama, dołączają do niej bliskie jej kobiety: matka, siostry, kuzynki, babki, ciotki, przyjaciółki itd. Oczywiście płaczą ze szczęścia.

Zwyczajów, przesądów i tradycji ślubnych jest mnóstwo. Nie tylko są one różne w poszczególnych krajach, ale i regionach, a nawet miastach czy wsiach. Dobrze jest wiedzieć jak „zapewnić sobie szczęście” na nowej drodze życia i jak nie przynieść pecha lub nie popełnić gafy na uroczystości ślubnej przyjaciół – nowożeńców z innych kultur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here