Suknia ślubna w stylu vintage

0
22

Sukienki w stylu vintage nawiązują do poprzednich epok i są żywym dowodem na to, że w modzie nic nie ginie. Ślub jako tradycyjna uroczystość hołdująca dawnym obyczajom jest wspaniałą okazją do przypomnienia mody sprzed lat. Jeśli w Waszej rodzinie zachowała się stara suknia po babci lub prababci, to warto ją zreanimować. Autentycznie stare koronki i muśliny wyglądają zjawiskowo. Ale mało która z nas jest taką szczęściarą, żeby odziedziczyć przedwojenną suknię. Dlatego polecamy Wam sukienki inspirowane stylem sprzed lat.

Suknia ślubna w stylu vintage

Wiek XIX oraz początek wieku XX to czas długich, mocno zabudowanych sukni. Ale już wtedy współistniały obok siebie rózne style w modzie. Na ślubach dominował co prawda styl dworski, a więc drapowane, rozkloszowane suknie, z ciasnym gorsetem podkreślającym talię i obowiązkowo zakryte aż pod szyję. Oprócz dekoltu, zasłonięte były również ręce. Ale już wtedy bardziej odważne Panny Młode decydowały się na mniej zakryte suknie w stylu empire. To właśnie wtedy powstał ten styl, inspirowany starożytnością i nawiązujący do antycznych ubiorów. Suknia empire charakteryzuje się podwyższonym stanem, tuż pod linią biustu, zwiewnym, spływającym dołem a także głębokim dekoltem. Ramiona również pozostawały odkryte, co w ówczesnych realiach było dużą ekstrawagancją. Tkaninami, które wówczas królowały i były najczęściej używane do szycia sukien ślubnych były muśliny, koronki a także batyst.

Rewolucja obyczajowa

Lata 20-te oraz 30-te XX wieku to czas rewolucji obyczajowej. Sporo działo się również w modzie, a panie zaczęły pozwalać sobie na coraz więcej ekstrawagancji, również przy wyborze kreacji ślubnej. Suknie pozostawały długie, ale dominowały już fasony opięte, przy ciele. Odkryte ramiona nikogo już nie bulwersowały. Tkaniny ozdabiano perłami i połyskującymi koralikami. Popularne były także frędzle. Długie welony zasłaniające twarz zostały zastąpione przez fantazyjne opaski oraz niewielkie woalki. Na zdjęciach poniżej zobaczycie suknie wzorowane na modzie z lat 20-tych i 30-tych. W Stanach Zjednoczonych często określa się je stylem Gatsby, nawiązując do słynnego bohatera powieści z tamtych lat. Jeśli marzy Wam się wesele w stylu lat 20-tych to koniecznie obejrzyjcie ekranizację tej właśnie powieści. Kostiumy odgrywają tam niebagatelną rolę a cały film aż kipi atmosferą tamtych lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here