Wesele w stylu folk

0
42

W wielu polskich regionach kultywuje się weselne tradycje ściśle związane z kulturą danego regionu. Dotyczy to strojów ludowych, zwyczajów ślubnych, weselnych zabaw itp. Najczęściej są to więc wesela łowickie, góralskie, kaszubskie i inne.  Panna Młoda i Pan Młody są ubrani w tradycyjne stroje ludowe, ale również goście są tak ubrani.

Wesela stylizowane

Bywają też wesela specjalnie stylizowane na folk, gdzie można dowolnie czerpać z tradycji ludowych, wykorzystując tylko niektóre elementy regionalnych strojów czy obrzędów. Takie wesela pełne są kolorów, wzorów i kwiatów. Dopełnieniem strojów w stylu folk jest swojska biesiada w weselnej chacie, wiejskiej karczmie, czy w odpowiednio zaaranżowanej stodole. Ozdobić je można np.słomą, kłosami zbóż, polnymi kwiatami. W kulinarnym menu dominują zazwyczaj regionalne specjały, a do tańca przygrywa kapela ludowa.

Wesele w stylu folk – co wybrać?

Jednym z bardziej popularnych elementów garderoby w stylu ludowym jest kwiecista chusta. Stroje ludowe mają też zawsze jakiś element bieli, kolorowe hafty, a do tego korale i wstążki. Korale i wstążki mogą być również ozdobą sali weselnej. Mogą zdobić stoły, sufity i ściany. Na stołach można też umieścić bukiety albo wianki z polnych kwiatów. Są bardzo klimatyczne, a przy tym niedrogie.

Do „folkowego” ślubu najlepiej udać się bryczką 🙂

Dopełnieniem folkowej kreacji jest odpowiednia fryzura. Najczęściej są to warkocze, plecione kłosy i inne zaplatane fryzury. A jeśli chodzi o makijaż, to najlepiej, jeśli jest w odcieniach stonowanych, neutralnych, ale z mocnym akcentem, np.  w postaci czerwonej pomadki na ustach, która wspaniale pasuje do bieli i kwiecistych dodatków.

Jak już wyżej wspominaliśmy, zorganizowanie wesela w stylu ludowym nie musi wynikać tylko z lokalnych zwyczajów i tradycji, ale często jest celowym zamierzeniem i elementem stylizacji. Wówczas nie musi w 100% odpowiadać tradycjom i ludowym obrzędom. Można wykorzystać tylko wybrane folkowe akcenty. Wesela w stylu folk mogą łączyć w sobie zarówno wiele swojskości, jak i elegancji, a przede wszystkim gwarantują niepowtarzalną atmosferę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here